Siân Price - Jeśli czytasz te słowa... Ostatnie listy żołnierzy z linii frontu

pamiętnik

Awatar użytkownika
pip9
Posty: 5218
Rejestracja: 12 mar 2022, 10:04
Reputacja: 189

Siân Price - Jeśli czytasz te słowa... Ostatnie listy żołnierzy z linii frontu

Post autor: pip9 » 12 mar 2022, 12:01

Obrazek
Zbiór listów pożegnalnych, napisanych przez żołnierzy stojących w obliczu śmierci.Niepublikowane wcześniej listy i fotografie.Autentyczne, szczere i poruszające relacje z konfliktów militarnych, od wojen napoleońskich po interwencje w Iraku i Afganistanie.Przygotowany przez Siân Price zbiór głęboko poruszających listów pożegnalnych, pisanych przez żołnierzy do swoich bliskich; ukazuje najgłębsze odczucia i myśli piechurów, marynarzy i lotników podczas wojen, prowadzonych w trakcie minionych trzystu lat.Każdy z tych listów to utrwalenie dramatycznego momentu, w którym piszący je stawali w obliczu widma śmierci. Niektóre z nich zostały napisane albo podyktowane przez śmiertelnie rannych; te, które powstały w przededniu wielkich batalii lub ofensyw, zawierają przeczucie nadciągającej hekatomby; inne wyszły spod pióra żołnierzy nękanych przeczuciem własnej śmierci, pilotów-samobójców albo skazanych na śmierć więźniów. Niektórzy z tych ludzi rzeczywiście zginęli wkrótce potem, inni – przeżyli.Pisali oni o ponurych realiach pola bitwy i swoim codziennym żołnierskim trudzie, o patriotyzmie lub rozgoryczeniu, o głębokiej wierze czy też rozczarowaniu polityką, o żywionym optymizmie lub chwilach załamania. Przede wszystkim jednak pisali o swojej miłości do bliskich i pragnieniu powrotu do domu.Listy te mają wiele cech wspólnych. Wszystkie one, bez względu na to, z jakiego okresu pochodzą, czy to z epoki napoleońskiej, czy z epoki wiktoriańskiej, czy też z wojny w Afganistanie, mówią o tragizmie każdej wojny i fundamentalnej ludzkiej potrzebie pożegnania się z bliskimi.SIÂN PRICE jest wielokrotnie nagradzaną producentką dokumentalnych programów telewizyjnych i radiowych, specjalizującą się w historii i militariach. Urodziła się w Cwmbrân w południowej Walii; studiowała historię na Uniwersytecie Warwick, a także uzyskała tytuł magistra na wydziale filmowym na Uniwersytecie Anglii Wschodniej. Jest to pierwsza książka Siân Price, której powstanie poprzedziła jej własna audycja dla Radia BBC 4 o tym samym tytule, nagrodzona w dziedzinie programów historycznych na Nowojorskim Festiwalu Radiowym. Siân obecnie mieszka w Cardiff.SAUL KELLY to wykładowca historii międzynarodowej w King’s College w Londynie. Jest autorem takich książek, jak Cold War in the Desert, The Last Oasis czy War and Politics in the Desert.“Posyłam ci tylko kilka słów, zgodnie z twym życzeniem, w pośpiechu i zamieszaniu, aby cię zapewnić... że me uczucia do ciebie są tak gorące jak zawsze, i że jeśli jutro trafi mnie armatnia kula, to wierzę, że zginę z myślą o tobie.”Kapitan Philip Wodehouse w okresie wojen napoleońskich„Tak więc w wyobraźni gaszę już ogarek swego życia w przededniu straszliwej bitwy... I wspominajcie mnie czule po kres swoich dni, błagam was o to. Uczcijcie moją pamięć bez pozłoty i chrońcie mnie w swych kochanych, wiernych sercach.”Otto Heinebach, poległy w bitwie pod Verdun 14 września 1916 roku„Mój aniele, moja żono, moja miłości, moja przyjaciółko. Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że nie wrócę do domu.”St. szer. Jesse Givens, poległy w Iraku, 1 maja 2003 roku„Jane, mam nadzieję, że czeka cię wspaniałe i spełnione życie. Wyjdź za mąż, miej dzieci itd. Będę cię kochał zawsze, i spotkamy się znowu, kiedy będziesz już stara i pomarszczona!... OK... teraz piękne zakończenie. Kocham cię na zawsze. Tony.”Szer. Neil „Tony” Downes, poległy w Afganistanie, 9 czerwca 2007 rokuOd wieków żołnierze rozumieją, że narażają się co dnia na śmierć za swój kraj. Na linii frontu zagrożenie takie jest wszechobecne i nieustanne. I dlatego piszą pożegnalne listy na wypadek swojej śmierci które zapewniają bliskim trwałą więź z poległymi. Dzięki takim listom ożywają i zostają uwiecznione ostatnie przemyślenia tych, którzy padli w boju. Wybór tych listów zawartych w niniejszej książce, stanowi poruszający, ponadczasowy, przemawiający do serca głos prawdziwej wojny.
Format: pdf,epub,mobi,azw3
Wielkość: 10MB
Kompresja: rar
Rok wydania: 2014
Kategoria: pamiętnik

Kod: Zaznacz cały

https://turbobit.net/dfu3u3pzbrv9.html

Awatar użytkownika
pip9
Posty: 5218
Rejestracja: 12 mar 2022, 10:04
Reputacja: 189

Re: Siân Price - Jeśli czytasz te słowa... Ostatnie listy żołnierzy z linii frontu

Post autor: pip9 » 16 gru 2023, 23:42

reupload

ODPOWIEDZ