Michael Gazzaniga - Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?: Neuronauka a istnienie wolnej woli [2013]

nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

Awatar użytkownika
Blitzer
Posty: 3285
Rejestracja: 13 mar 2022, 11:15
Reputacja: 146

Michael Gazzaniga - Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?: Neuronauka a istnienie wolnej woli [2013]

Post autor: Blitzer » 29 maja 2023, 18:07

Michael Gazzaniga - Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?: Neuronauka a istnienie wolnej woli

Obrazek

Wielkość: 5.xx MB
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Rodzaj Kompresji: rar
Zawartość: Pdf.[Epub.Azw3.Mobi]
Wersja językowa: [PL]
Rok wydania: 2013
Spoiler
Show

Książka autora głośnej ?Istoty człowieczeństwa?. Porusza problemy z dziedziny neuronauki, psychologii, etyki, prawa, stawiając pytanie: czy nasze życie jest determinowane tylko przez procesy fizyczne.

W ostatnich latach upowszechnił się pogląd dominujący w nauce o ludzkim mózgu: ponieważ światem fizycznym rządzą prawa fizyczne, a nasz mózg stanowi część tego świata, prawa fizyczne determinują również nasze zachowanie, a nawet naszą świadomą jaźń. Wolna wola nie ma znaczenia ? powtarza się niczym mantrę; żyjemy w ?zdeterminowanym? świecie.

To nieprawda ? twierdzi znany neuropsycholog Michael S. Gazzaniga w swojej wnikliwej, skłaniającej do refleksji książce, opartej na jego wystąpieniach w ramach Wykładów Gifforda ? jednej z najważniejszych serii wykładów poświęconych religii, nauce i filozofii.

W książce ?Kto tu rządzi?? autor przedstawia pogląd, że umysł, który jest wytworem procesów fizycznych w mózgu, ?ogranicza? mózg, podobnie jak samochody są ograniczane przez wytwarzany przez siebie ruch uliczny. Pisząc ?we właściwy sobie sposób ? dowcipnie i bezpretensjonalnie? ? jak to ujął Steven Pinker ? Gazzaniga pokazuje, że determinizm niezmiernie osłabia nasze poglądy na temat ludzkiej odpowiedzialności. Pozwala zabójcy twierdzić: ?To nie ja go zabiłem ? to mój mózg?.

Gazzaniga dowodzi, że niezależnie od ostatnich odkryć naukowych dotyczących fizycznych mechanizmów umysłu, istnieje niezaprzeczalna ludzka rzeczywistość: Jesteśmy odpowiedzialnymi podmiotami, które winny ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, ponieważ źródło odpowiedzialności tkwi w sposobie, w jaki ludzie zachowują się w interakcjach z innymi, a nie w ich mózgach.

?Ważne pytania są specjalnością Michaela Gazzanigi?? ?New York Times?

[Smak Słowa, 2013]
..........

Kod: Zaznacz cały

***

***
https://filerice.com/lzuiri96xm24/
***
https://egofiles.net/b76003a352f18154/
***
Jeżeli nie działa link z freedl, wystarczy skopiować bez ukośnika.
(Andro...) dzbana to sobie poszukaj wśród najbliższych... Myślisz, że jak usuniesz wpis, to Ja go nie odzyskam, mylisz się...
[Zarejestruj się na freedl.ink]

ODPOWIEDZ