Agnieszka Lewandowska-Kąkol - Dziewczyny od Andersa

biografie

Moderator: nicollubin

Awatar użytkownika
Mayonnaise
Posty: 82
Rejestracja: 31 gru 2023, 8:30
Reputacja: 2

Agnieszka Lewandowska-Kąkol - Dziewczyny od Andersa

Post autor: Mayonnaise » 13 sty 2024, 11:06

Obrazek
łam jedną z pierwszych ochotniczek wcielonych do Pomocniczej Służby Kobiet. Dostałam mundur. Wreszcie czysta, syta i ubrana w coś innego niż łachmany. Miałam buty, pończochy, a nawet grzebień i szminkę do ust. Znów poczułam się kobietą, a nie poniżanym i poniewieranym tłumokiem.
***
Walki o Monte Cassino zaskoczyły wszystkich bezmiarem ludzkiej krzywdy. Lekarzom i pielęgniarkom w Venafro, gdzie służyła Karola, nie starczało czasu na sen. Zdarzyło się nawet, że nie odchodziła od stołu operacyjnego przez trzydzieści sześć godzin.
***
Przez sen usłyszałam przeraźliwy świst, a kiedy przetarłam oczy i usiadłam, było już po wszystkim. Nade mną̨ gwiaździste niebo, a wokół żadnego namiotu, tylko głowy ludzi. Przeszła nad nami trąba powietrzna. Ale przeżyliśmy.
Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie mówili o nich „PESTKI” (od Pomocniczej Służby Kobiet). Miłości, przyjaźnie, codzienne kłopoty. PESTKI po wojnie wylądowały w różnych zakątkach globu; w Afryce, w Australii, w Szkocji, Kanadzie i na Podkarpaciu.

Rozmiar: 941 MB
Czas trwania: 11 godz. 25 min
Kompresja: rar
Czyta:Magdalena Szybińska

Kod: Zaznacz cały

https://katfile.com/u71k6jpcp0j9/Agnieszka_Lewandowska-Kakol_-_Dziewczyny_od_Andersa_czyta_Magdalena_Szybinska.rar.html

ODPOWIEDZ