Mariusz Świder - Jak podbiliśmy Rosję [2015]

historia

Awatar użytkownika
Blitzer
Posty: 3676
Rejestracja: 13 mar 2022, 11:15
Reputacja: 682

Mariusz Świder - Jak podbiliśmy Rosję [2015]

Post autor: Blitzer » 06 sie 2022, 10:58

Mariusz Świder - Jak podbiliśmy Rosję - [Wydanie II – poprawione i rozszerzone]

Obrazek

Wielkość: 5.xx MB
Gatunek: historia
Rodzaj Kompresji: rar
Zawartość: Pdf.Epub.Azw3.Mobi
Wersja językowa: [PL]
Rok wydania: 2015
Polacy założyli Moskwę? Najwięksi rosyjscy pisarze, artyści, politycy byli Polakami? Te nieznane fakty zebrał i opisał Mariusz Świder. Znawca Rosji i pasjonat historii.

Wyliczył w niej znanych Rosjan i pokazał ich polskie korzenie. Któż z nasz wie o tym, że wielki rosyjski pisarz Gogol, to tak naprawdę polski szlachcic o nazwisku Chochoł? Jeszcze zabawniej robi się, gdy czytam, że faworyt carycy Katarzyny II Potiomkin (ten od potiomkinowskich wiosek) tak naprawdę nazywał się Potępski i nawet sam uważał się za Polaka.

Świder idzie dalej. Przypomina kroniki Nestora, które dla Rosjan są tym czy dla Polaków księga Galla Anonima. On wprost napisał, że plemię Wiatyczów, które założyło Moskwę było… z rodu Lachów. Czyli, że Moskwę, której tak się boimy i z którą walczymy, założyliśmy sami.

To oczywiście prowokacyjne uproszczenie. Pokazuje jednak, że Polaków i Rosjan mimo, że dużo dzieli, to też bardzo dużo łączy.


[Penelopa, 2015]
..........

Kod: Zaznacz cały

***

***
https://www.wplik.com/tzh5nr6lmf30/
***
https://rosefile.net/igdcnwsozs/
***

***
Dostępny tylko w weekendy, oraz dni wolne ;)
[Zarejestruj się na ffile.net]
[Zarejestruj się na freedl.ink]

ODPOWIEDZ